Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2019

Νίκη στην πρεμιέρα για τον Π.Ο.Ξ.

Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Π.Ο.Ξ., καθώς κέρδισε την περασμένη Δευτέρα την νεανική και μαχητική ομάδα της Αρμενικής, εκτός έδρας, με σκορ 64-71.
 Σαφώς καλύτερος στο πρώτο μισό του αγώνα ο Π.Ο.Ξ. μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με διαφορά 11 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αρμενικής με αντεπίθεση διαρκείας έφτασε να προηγηθεί και με έναν πόντο, όμως με εξαιρετική ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση ο Π.Ο.Ξ. κατέκτησε το ροζ φύλλο.
 Πρώτη συμμετοχή σε αποστολή επίσημου αγώνα για τον νεαρό Τζίμα Μάριο τον οποίο καλωσορίζουμε θερμά στην ομάδα και του ευχόμαστε καλή αρχή με υγεία!
 Τέλος, ευχαριστούμε θερμά τους φίλους και φίλες της ομάδας για την παρουσία και στήριξή τους στον αγώνα!
Το φύλλο αγώνα:
Δεκάλεπτα: 15-22, 28-39, 48-50, 64-71
Διαιτητές: Αναστασιάδης – Αλατσίδης
Π.Ο. ΞΗΡΟΚΡΗΝΗΣ (Αθανασιάδης): Βλαδοβίτης 15 (1), Κωνσταντινίδης 5 (1), Λαζίδης 2, Σιώπης, Γιώγιος 9, Σταμάτης 6, Μπαξεβάνογλου 7, Ξενούδης 13, Ξενόπουλος, Τζίμας, Κατσουπάκης 14 (1).
Ε.Α.Α.Θ. (Μαγουλιώτης – Μπασματζιάν): Μποζίνης 2, Μπαρδόπουλος-Καταλάν 11 (3), Τσοπανίδης 19 (1), Καραμπετιάν 12, Τοπαλίδης 6, Τσαχβασβίλι, Σιούτας 6, Αρσενίου, Χειρίδης, Χάστας 8 (1).

Επόμενος αγώνας για την ομάδα την ερχόμενη Κυριακή και ώρα 21:00 στο κλειστό της Σταυρούπολης, όπου ο Π.Ο.Ξ. θα υποδεχτεί την Α.Ε.Κ. Αγίου Αθανασίου.