Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023

ΠΟΞ ΑΠΟ "ΑΤΣΑΛΙ" - ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ (76-70) ΕΠΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΣΟΧΟΥ.

Μεγάλη εμφάνιση και σπουδαία επιτυχία για τον ΠΟΞ με αντίπαλο τον Εθνικό Αστέρα Σοχού με σκορ 76-70 στην τελευταία αγωνιστική του Α’ γύρου του πρωταθλήματος. Αυτή η νίκη φέρνει την ομάδα μας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα σε ισοβαθμία με τις Ελπίδες Ηλιούπολης και τον Εθνικό Αστέρα Σοχού έχοντας 13 νίκες και 2 ήττες.

Ο ΠΟΞ αν και δεν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κατάφερε και πήρε πρώτη φορά προβάδισμα 16-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 37-27.

Ο Εθνικός μπήκε αποφασισμένος στο τρίτο δεκάλεπτο να ανακάμψει και με ένα σερί 14-2 πέρασε μπροστά με 39-41. Πάλι όμως η ομάδα μας ξαναβρήκε τον καλό της εαυτό, ανέβασε ξανά την διαφορά στο +10 και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 59-49. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΟΞ διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μια μεγάλη νίκη με το τελικό 76-70.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας την Κυριακή 29/1 με αντίπαλο τον Κανάρη στην Σταυρούπολη.

ΠΟ Ξηροκρήνης (Αθανασιάδης): Κατσουπάκης 20(4), Κωνσταντινίδης Α., Σιώπης 4, Γιώγιος 6, Πασχαλίδης 18, Αρχοντόπουλος, Κωνσταντινίδης Π. 19, Τσακαλαϊδης, Κοντός 7, Κόντζογλου 2.

Εθνικός Αστέρας Σοχού (Γουνιώτης): Νόικος 2, Γρηγορίου 5, Παλέντζας 9(1), Κωστόπουλος 8, Καραλης 23(4), Γουνιώτης 4, Δουμάνης 6, Κοκκινίδης , Ταραμάς 11(2), Φυντανίδης 2.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-27, 59-49, 76-70.

Διαιτητές: Μπάιος – Ορφανίδης.