Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2022

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΞ. ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ 60-52 ΤΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΑΣΤΡΕΙΝΙΔΗ.

Ακόμη μια επιτυχία για τον ΠΟΞ, η τέταρτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην Σταυρούπολη του Απόστολου Αστρεινίδη με σκορ 60-52.

Ο ΠΟΞ ήταν μπροστά σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε και με 13 πόντους διαφορά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου (37-24). Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μάλιστα πέρασαν μπροστά στο σκορ με 46-48 στα μέσα της τελευταίας περιόδου. Η ομάδα μας όμως στα τελευταία λεπτά δείχνοντας την απαραίτητη ψυχραιμία σε άμυνα και επίθεση, κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και εν τέλει ακόμη μια σημαντική νίκη με το τελικό 60-52.

Συνεχίζουμε την πορεία μας στο πρωτάθλημα με τον επόμενο αγώνα την Πέμπτη 20 Οκτωβρίου με αντίπαλο τον Εύριπο στην Σίνδο.

ΠΟΞ (Αθανασιάδης Ι.): Κατσουπάκης 10(2), Κωνσταντινίδης Α. 18(5), Σιώπης 2, Γιώγιος 4, Πασχαλίδης, Μαργας, Αρχοντόπουλος 2, Κωνσταντινίδης Π. 16, Τσακαλαϊδης 2, Κοντός 6.

Αποστολος Αστρεινίδης (Γκάζιος Φ.): Φρίγγος, Μακαλέκας 13(3), Γεώργης 9(1), Πέττας, Μαυρίδης 13, Ξενόπουλος 2, Κορμαρίδης, Παπαδόπουλος 7, Καραποστολάκης 8.

Δεκάλεπτα: 20-13, 37-24, 46-42, 60-52.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου – Τσακίρης.